Kultura biegowa w Polsce stale rośnie w siłę i bardzo dynamicznie się rozwija. Liczba biegaczy w parkach, czy też na organizowanych w miastach biegach stale rośnie. Niestety wraz z tą popularnością nie idzie w parze wiedza na temat zdrowego biegania i mitów związanych z tą dyscypliną sportu. Jednym z najczęściej powielanych mitów jest ten mówiący o niezwykle negatywnym wpływie biegania po asfalcie.

Czy bieganie po asfalcie jest niebezpieczne?

Bieganie jest co prawda sportem bardzo tanim i łatwym w wykonywaniu, jednak i do niego niezbędne jest posiadania minimum potrzebnej wiedzy. Podstawową jest ta mówiąca o konieczności posiadania odpowiedniego obuwia do biegania. Źle dobrane buty do stóp skutkować będą bardzo poważnymi kontuzjami kolan, piszczeli, stóp, czy nawet bioder. Oprócz jednak doboru obuwia pod stopę, koniecznie trzeba dobierać je również pod nawierzchnie na której będzie się głównie biegało. Źle dobrane pod tym względem buty zaowocowały powstaniem mylnych opinii o negatywnych skutkach biegania po asfalcie.

Asfalt jest podłożem bardzo twardym i negatywnie oddziałującym na stopę, nogi i cały ciało. Dlatego tez wymaga stosowania obuwia innego niż do biegania chociażby po lesie. Czym zatem powinny charakteryzować się buty do biegania po asfalcie?

Jakie buty do biegania po asfalcie?

Dobre buty do biegania po asfalcie powinny charakteryzować się określonymi cechami, które pomogą zarówno prowadzić odpowiedni trening ale przede wszystkim ochronić stopę przed nienaturalnym dla niej podłożem i wysiłkiem.

Aby ochronić stopę przed kontuzją i czerpać samą przyjemność z biegania powinno się zwracać podczas zakupu uwagę na układanie stopy podczas biegu – jest to cecha osobista, która ma kluczowe znaczenie w doborze butów.

Wyróżnić można stopę pronującą, supinująca lub neutralną. Zależnie od posiadanej przez biegacza stopy, konieczny jest dobór konkretnego rodzaju butów.

Drugim czynnikiem jest podłoże po którym będzie się biegało. Zdecydowanie najczęściej wybierane są buty na twarde nawierzchnie, w tym m.in właśnie na asfalt. Są to nawierzchnie które będą predysponowały do szybszego biegania, ponieważ ciało nie będzie musiało angażować zbyt dużej liczby mięśni do stabilizacji. Z tego powodu buty do biegania po asfalcie powinny charakteryzować się:

– niską wagą – zmniejsza stopień zmęczenia

– dużą elastycznością – stopa podczas biegania po asfalcie musi mieć możliwość swobodnego pracowania w bucie

– dużą amortyzacją – jest to zalecana zwłaszcza przez początkowy okres biegania. W tym czasie stopa dopiero przyzwyczaja się do takich warunków i musi minąć pewien czas, aby mięśnie odpowiedzialne na stabilizacje stopy się wzmocniły. Powoduje to konieczność posiadania obuwia o odpowiedniej amortyzacji, aby móc ochronić zarówno same stopy jak i stawy, które również będą poddane większym obciążeniom.

Buty do biegania po asfalcie ceny

Rozpiętość cenowa obuwia przeznaczonego do biegania po asfalcie jest ogromna. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Prawdopodobnie początkującemu biegaczowi, który biega 3 razy w tygodniu maksymalnie 5 kilometrów nie będą potrzebne od razu buty z górnej półki. Osoby biegające maratony, trenujące w tygodniu bardzo intensywnie mają zupełnie inne potrzeby. Pełen cennik, kody rabatowe, promocje i wyprzedaże butów do biegania po asfalcie znajdziesz TUTAJ. Zapraszamy.