Z domowej lodówki korzysta się przynajmniej kilka razy dziennie. Jest to sprzęt ważny, o ile nie najważniejszy w całym gospodarstwie domowym, dlatego jego wybór powinien zostać dobrze przemyślany. Lodówka mus być komfortowa w użytkowaniu, mieć wszelkie potrzebne domownikom funkcje oraz pasować do całego wystroju kuchni, a zatem kwestie estetyczne również mają znaczenie.

Na co zwrócić uwagę kupując lodówkę?

Jednym z pierwszych wskaźników powinna być klasa jej efektywności energetycznej. Często zdarza się bowiem tak, że dość tanie urządzenia mają niekorzystną klasę, a więc oszczędność jest tylko pozorna – ponieważ później lodówka podwyższy rachunki za energię. Klasy oznaczane są literami od G (największe zużycie energii) do A+++ (najmniejsze zużycie energii). Najwyższa klasa lodówki może sprawić, że rocznie na energii zaoszczędzi się nawet dwieście złotych. Wybór lodówki musi być także uzależniony od tego, czy chce się zakupić model jedno – czy też dwudrzwiowy. Ten drugi jest zazwyczaj dwukrotnie większy i najczęściej za jednymi drzwiami umieszczona jest chłodziarka, a za drugimi zamrażalnik. W modelach jednodrzwiowych, dużo mniejszy zamrażalnik znajduję się w dolnej części urządzenia. Oczywiście w zależności od planów aranżacji kuchni i jej mebli, wybór lodówki musi dotyczyć także tego, czy kupi się lodówkę wolnostojącą czy też zabudowaną.

Wybór lodówki – co jeszcze powinno na niego wpłynąć?

O tym jak wybrać lodówkę, powinny zdecydować jeszcze następujące kwestie:

  1. Emitowany przez nią hałas. Dość głośne (szczególnie nocą) będą modele emitujące powyżej 42 dB, zaś najbardziej ciche te emitujące poniżej 38 dB.
  2. Wymuszony obieg powietrza. Z racji tego, że lodówkę otwiera się bardzo często, to jedzenie narażone jest na częste zmiany wysokości temperatury. Dlatego też nowoczesne lodówki mogą posiadać wymuszony obieg zimnego powietrza, który rozprowadza je po całej powierzchni komory i w ten sposób szybko wyrównuje temperaturę.
  3. Czas utrzymania temperatury bez zasilania. Jest to ważne wtedy, gdy nastąpi awaria prądu. Wtedy przez określony czas zamrażalnik nadal będzie utrzymywał odpowiednio niską temperaturę wewnątrz komory.