Dobór odpowiedniego rozmiaru pierścionka ma ogromne znaczenie, zwłaszcza, jeżeli ma być to pierścionek zaręczynowy. Za mały nie zmieści się na palec, za duży można łatwo zgubić, a przecież ma on być pamiątką na długie lata. A więc jak zmierzyć rozmiar pierścionka, zwłaszcza, gdy ma on być niespodzianką?

Jak kupić pierścionek nie znając rozmiaru?

Odpowiednio dobrany rozmiar jest kluczowy. Nawet kilkumilimetrowe niedopasowanie stwarza ryzyko, że pierścionek nie zmieści się na palec lub też będzie się zbyt łatwo z niego zsuwał. Oczywiście większość sklepów jubilerskich oferuje korektę ewentualnego źle dobranego rozmiaru, ale takich napraw można dokonywać jedynie w niewielkim zakresie, gdyż przy większych manipulacjach istnieje ryzyko obluzowania kamienia i jego wypadania lub całkowitego zniszczenia pierścionka. Obwód palca to sprawa bardzo indywidualna, często drobne osoby mogą mieć pulchne palce i na odwrót. Bez chociażby minimalnego rozeznania w temacie rozmiaru pierścionka odpowiedniego dla ukochanej nie należy go kupować, gdyż ryzyko wpadki jest naprawdę duże.

Jak dobrać rozmiar pierścionka?

Aby mieć stuprocentową pewność, najbezpieczniej jest wybrać się wraz z ukochaną do jubilera u którego planujemy zakup i dobranie rozmiaru pierścionka za jego pomocą. Niestety, taka opcja odpada, jeśli chcemy zaskoczyć partnerkę, oświadczając się podczas romantycznego wypadu we dwoje. Bez obaw, istnieją inne możliwości odnalezienia odpowiedniego rozmiaru. Nie są one tak pewne jak dobór przez jubilera, ale w tej sytuacji są najlepszym możliwym rozwiązaniem, a nawet jeśli przytrafi się pomyłka, to nie powinno być problemu z delikatną korektą.

1. Zmierzenie obwodu pierścionka ukochanej

Jeżeli partnerka nosi biżuterię, sprawa jest bardzo ułatwiona. Wystarczy na chwilę skraść pierścionek i zerknąć, czy nie ma na nim wybitej informacji o rozmiarze, a jeśli nie, to zmierzyć jego obwód. Najlepiej dokonać tego przez odrysowanie go na kartce lub odciśnięcie np. w mydle i pomiar przy pomocy elastycznego metra lub wstążki. Jeśli ukochana nosi pierścionek na palcu środkowym, a nie serdecznym, wówczas najprawdopodobniej odpowiedni będzie pierścionek o dwa rozmiary mniejszy.

2. Pomoc bliskiej osoby

Dobrym pomysłem jest również poproszenie o pomoc przyszłej teściowej lub najbliższej przyjaciółki ukochanej. Istnieje spora szansa, że znają one rozmiar. Jeśli nie, mogą delikatnie podpytać lub spróbować zorientować się w temacie poprzez np. wymienianie się biżuterią.

3. Zmierzenie obwodu palca podczas snu

Ta opcja jest odpowiednia tylko w przypadku, gdy ukochana ma bardzo mocny sen. Można wówczas spróbować owinąć palec wstążką i zmierzyć jego obwód. Należy pamiętać, aby nie związywać wstążki zbyt ciasno.