Na rynku znajdziemy szeroki wybór monet inwestycyjnych – wykonanych najczęściej ze złota, ale także srebra, czy platyny. Szczególną uwagę warto zwrócić na wyroby rozpoznawalne globalnie, emitowane od dziesięcioleci przez uznane mennice wielu krajów. Które monety są najchętniej wybierane przez inwestorów i co warto wiedzieć, wybierając tę formę inwestycji w metale szlachetne?
Monety inwestycyjne – główne założenia
Monety bulionowe, podobnie jak złote sztabki, należą do kategorii złota inwestycyjnego – ich wartość wynika przede wszystkim z ceny rynkowej kruszcu w nich zawartego (niewielki udział w cenie mają takie czynniki jak marża sprzedawcy). Zasadniczo jednak ani zdobienie, ani rok pochodzenia, czy unikalność nie determinują rynkowej wyceny wyrobu.
Monety inwestycyjne są najczęściej emitowane w masie 1 uncji trojańskiej (1 oz), czyli 31,1 g. W lutym 2024 taka moneta kosztuje około 8 500 zł. Inwestorzy w mniejszym kapitałem mogą kupić produkty o mniejszej masie, odpowiednio tańsze – 1/2, 1/4, 1/10, a nawet 1/25 oz (ta ostatnia w cenie około 500 zł).
Jakie monety bulionowe wybierać?
Na rynku znajdziemy wiele monet, pochodzących z różnych mennic na całym świecie. Jednocześnie nie wszystkie z nich są globalnie rozpoznawalne i nie wszystkie cieszą się jednakowym zaufaniem inwestorów. Początkującym inwestorom zaleca się wybieranie rozpoznawalnych monet, ponieważ trudno je podrobić, a jednocześnie łatwo nabyć lub zbyć w dowolnym miejscu na świecie. Monety z tradycją, wybijane przez znane mennice często posiadają dodatkowe zabezpieczenia, takie jak na przykład mikrograwer.
Przeczytaj także, czym jest destrukt menniczy: https://ascoin.pl/Czym-jest-destrukt-menniczy-i-jaka-jest-jego-wartosc-news-pol-1698745178.html
Krugerrand
Pierwszą na świecie monetą bulionową był Krugerrand – wybijany w RPA od 1967 roku aż do dzisiaj. Nazwa pochodzi od nazwiska Paula Krugera wieloletniego prezydenta tego kraju oraz nazwy południowoafrykańskiej waluty (rand). Podobizna Paula Krugera znalazła się na awersie monety, na rewersie natomiast przedstawiono antylopę springbok, jeden ze zwierzęcych symboli tego kraju.
Cechą charakterystyczną Krugerranda jest złotobrązowa barwa, którą uzyskano dzięki niewielkiej domieszce miedzi. Jako jedna z nielicznych monet bulionowych, nie ma też określonego nominału. Współcześnie jest jedną z najchętniej wybieranych monet inwestycyjnych na świecie.
Liść Klonu
Wybijany w Kanadzie od 1979 roku. Współcześnie na awersie znajdziemy wizerunek króla Karola III (we wcześniejszych rocznikach królowej Elżbiety II), a na rewersie – liść klonowy, z którym Kanada jest powszechnie kojarzona. Liść Klonowy jest uznawany za monetę o najlepszych zabezpieczeniach na świecie – zastosowano tutaj mikrograwer laserowy, a właścicieli monet chroni technologia Bullion DNA (pozwalająca na cyfrową aktywację produktu na podstawie unikalnego miniaturowego wzoru).
Wiedeński Filharmonik
Złota moneta Wiedeński Filharmonik to najbardziej rozpoznawalna moneta Austrii i pierwsza moneta na świecie, której nominał został wyrażony w Euro. Jest wybijana od 1989 roku, a jej zdobienie nawiązuje do słynnej orkiestry filharmoników wiedeńskich – przedstawia zabytkowe organy rurowe oraz inne instrumenty używane przez członków tego prestiżowego w świecie muzyki gremium.
Amerykański Orzeł
Obok Amerykańskiego Bizona, jedna z najważniejszych monet bulionowych USA. Zawiera niewielką domieszkę miedzi i srebra (co czyni ją monetą 22-karatową, jednak wciąż znajdziemy tu pełną uncję trojańską złota). Przedstawiono na niej personifikację Wolności z gałązką oliwną, bielika amerykańskiego, a także sentencje związane z historią Stanów Zjednoczonych – angielską In God We Trust oraz łacińską E pluribus unum (z wielu, jeden).
Australijski Kangur
Kultowy produkt pochodzący z cieszącej się ogromnym prestiżem mennicy Perth Mint. Na awersie znajdziemy profil króla Karola III, a na rewersie najważniejszy zwierzęcy symbol kraju – kangura. Warto wiedzieć, że kangur jest przedstawiany inaczej w każdym roku emisji monety.
Inne znane, rozpoznawalne na całym świecie monety, to na przykład Suweren, Britannia, Bestie Królowej (wszystkie trzy pochodzące z Wielkiej Brytanii) Libertad (Meksyk), Chińska Panda, czy Austriacki Dukat.
Tekst promocyjny
Zobacz także: